Klipsch THX KS-525-THX
Klipsch THX KS-525-THX
Features
Frequency Response : 80hz-20khz 3db Sensitivity : 96db @ 2.83 Volts / 1 Meter Nominal Impedance : 8 Ohms Compatible Hf Crossover : 2100hz Power Handling : 100 Watts Maximum Continuous(400 Watts Peak) Enclosure Type : Sealed Enclosure Material : Medium Density Fiberboard Construction (Mdf) Tweeter : Two 1" (2.5cm) Magnetically Shielded Titanium Dome Compression Drivers With Neodymium Magnet Structures High Frequency Horn : 5" Square 90 X 60 Tractrix Horns Woofer Two 5.25" (13.3cm) Magnetically Shielded,Cerametallic Cone, Cast Aluminum Frame Drivers Input : Connections Two Sets Of Binding Post Speaker Terminals(Connected Via Brass Strap Jumpers) Dimensions : 13.75" (35cm) H X 13" (33cm) W X 8.5" (21.6cm) D Weight : 20 Lbs. (9.1kg) Finish : Galaxy Black Cabinet With Black Anodized Aluminum Fascia Mounting : 2-Bolt Pattern 1/4"-20 Thread