Klipsch THX KL-525-THX
Klipsch THX KL-525-THX
Features
Frequency Response : 80hz-20khz 3db Sensitivity : 94db @ 2.83 Volts / 1 Meter Nominal Impedance : 8 Ohms Compatible Hf Crossover : 1500hz Power Handling : 100 Watts Maximum Continuous(400 Watts Peak) Enclosure Type : Sealed Enclosure Material : Medium Density Fiberboard Construction (Mdf) Tweeter : 1" (2.5cm) Magnetically Shielded, Titanium Dome Compression Driver With 9.6oz Ceramic Magnet Structure High Frequency Horn : 10" X 6" Rectangular 90 X 60 Tractrix Horn Woofer : Two 5.25" (13.3cm) Magnetically Shielded,Cerametallic Cone, Cast Aluminum Frame Drivers Input Connections : Two Sets Of Binding Post Speaker Terminals (Connected Via Brass Strap Jumpers) Dimensions : 12.75" (32.4cm) H X 16" (40.6cm) W X 12.5" (31.8cm) D (W/Grille) Weight : 32 Lbs. (14.5kg) Finish : Galaxy Black Cabinet With Black Anodized Aluminum Fascia Mounting : 4-Bolt Pattern 1/4"-20 Thread