Klipsch Subwoofers PRO-1000SW
Klipsch Subwoofers PRO-1000SW
The PRO-1000SW in-wall subwoofer delivers room filling low frequencies with a 10” Cerametallic™ Woofer, MDF Enclosure and fluss, bezel-free flat magnetic grille.
10” long-throw Cerametallic™ woofer with reverse rolled surround provides dynamic, balanced, distortion-free low frequencies - all within a traditional stud bay. Maximize the output and acoustic performance using the KDA Series DSP amplifiers, which include presets for optimized EQ and limiter settings custom designed by Klipsch engineers specifically for the PRO-1000SW.
When paired with the KDA DSP amplifiers, the PRO-1000SW goes down to an astonishing 24Hz, almost unheard of for an in-wall sub with a depth of just 4".
Put the rumble into your home theater. Invisibly.
Features
Frequency Range:24Hz - 100Hz +/- 3dB System Type:Sealed Box Woofer:10" (25.4cm) Long-Throw Cerametallic™ Maximum Output:109dB @ 70Hz Power Handling:200W RMS / 500W Peak Impedance:8 Ohm Speaker Enclosure:MDF Finish:Black Polymer Veneer with White, Paintable Grille Product Dimensions:22.0” x 17.63” x 4.0” (559mm x 448mm x 102mm) Mounting Depth:3.4” (87mm) Cutout Dimensions:20.25” x 14.5” (514mm x 368mm) Product Weight:20.3 lbs (9.2 kg) Built From:2017