Klipsch Outdoor Landscape PRO-10SW-LS
With a long-throw 10” IMG woofer, the Pro-10SW-LS landscape subwoofer uses the same high performance acoustic design philosophies of our legendary indoor products, bringing the world’s most dynamic, powerful, detailed sound to your outdoor living space.
Features
Frequency Range:47Hz - 103Hz +/- 3dB 40Hz - 110Hz +/- 6dB 33Hz - 123Hz +/- 10dB System Type:Band Pass Half Burial Woofer:10" (25.4cm) IMG Dual Voice Coil Sensitivity:90 dB Power Handling:200W Impedance:70V @ 250W (Transformerless) 8 Ohm Stereo 4 Ohm Mono Speaker Enclosure:Canopy - Rustproof, UV Resistant Aluminum Cabinet - Heavy Duty, High Impact Polyethylene Finish:Canopy - Metallic Brown, Paintable Cabinet - Matte Black, Paintable Product Dimensions:21.85” x 16.10” x 16.10” (555mm x 409mm x 409mm) Product Weight:35 lbs (15.91 kg) Built From:2016